Najczęściej zadawane pytania

W jakich godzinach działa infolinia?

Infolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00.

Czy mogę umówić się na rozmowę z wyprzedzeniem?

Tak, możliwe jest umówienie terminu na konsultację z wyprzedzeniem. W tym celu prosimy o wysłanie wiadomości pod adresem kontakt@bezpiecznainwestycja.pl z prośbą o ustalenie terminu rozmowy lub o kontakt na infolinię aby wcześniej umówić rozmowę.

Ktoś namawia mnie do zakupu kryptowalut. Co mam zrobić?

Jest to bardzo częsty scenariusz. Ktoś namawia na kupno bitcoinów i prosi o ich przesłanie na adres jego portfela, a do tego obiecuje szybki zysk praktycznie bez ryzyka. Podkreśla, że zajmie się obrotem kapitału i wygeneruje łatwy zysk.

Adres portfela to odpowiednik numeru konta bankowego.

Często do promowania tego typu oszustw  wykorzystywane są wizerunki znanych osób. W ten sposób wykorzystano już Macieja Orłosia, Dawida Kubackiego, Kubę Wojewódzkiego czy Roberta Lewandowskiego.

Wysłanie kryptowalut na inny portfel kryptowalutowy, niż własny oznacza po prostu utratę kupionych bitcoinów i pieniędzy, za które zostały zakupione.

Mój doradca inwestycyjny przestał się odzywać. Co teraz?

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że inwestycja, którą podjąłeś była nieuczciwa. Jeśli nie masz kontaktu z osobą, która miała operować Twoimi środkami zgłoś sprawę na Policję.

Dzięki temu pomożesz policji w zatrzymaniu przestępcy i na przykład:

  • uchronisz siebie i innych przed kolejnym oszustwem,
  • zwiększysz bezpieczeństwo innych,
  • odzyskasz swoje pieniądze.

Do zgłoszenia przestępstwa potrzebujesz:

  • dokumentu tożsamości ze zdjęciem,
  • jeśli posiadasz spisz numery telefonów, adresy e-mail, stronę na której się logowałeś,
  • pobierz potwierdzenie płatności za dokonaną transakcję,
  • jeśli posiadasz zabierz nagrania rozmów, wiadomości.

Nie martw się, jeśli nie pamiętasz, na jakiej stronie się logowałeś lub nie zapisałeś numeru. Na pewno Policja pomoże Ci ustalić te dane.

Podejrzewam, że zostałem oszukany. Jakie kroki ma podjąć?

Jeśli podejrzewasz, że zostałeś oszukany zgłoś sprawę na Policję.

Do zgłoszenia przestępstwa potrzebujesz:

  • dokumentu tożsamości ze zdjęciem,
  • jeśli posiadasz spisz numery telefonów, adresy e-mail, stronę na której się logowałeś,
  • pobierz potwierdzenie płatności za dokonaną transakcję,
  • jeśli posiadasz zabierz nagrania rozmów, wiadomości.

Nie martw się, jeśli nie pamiętasz, na jakiej stronie się logowałeś lub nie zapisałeś numeru. Na pewno Policja pomoże Ci ustalić te dane.

Przestępstwo możesz również zgłosić pisemnie. Na tej stronie znajdziesz wszystkie informacje dotyczące zgłoszenia przestępstwa.

Dodatkowo zachęcamy do zgłoszenia się do banku poprzez infolinię lub przez osobistą wizytę w placówce w celu zgłoszenia podejrzenia przestępstwa. Bank rozpocznie swoje procedury mające na celu ochronę Twoich środków oraz współpracę z organami ścigania.

Jeśli zainstalowałeś jakieś aplikacje na swoim komputerze niezwłocznie je odinstaluj. Jeśli nie wiesz jak to zrobić skontaktuj się z nami poprzez infolinię lub pod adresem kontakt@bezpiecznainwestycja.pl

Jak mogę zweryfikować, że oferta pracy nie jest oszustwem?

Jeśli na profilach, które odwiedzasz pojawia się ogłoszenie o pracę lub ktoś bezpośrednio kontaktuje się z Tobą, aby zaoferować Ci formę pracy pamiętaj, że powinieneś podpisać umowę.

To co powinno wzbudzić Twoje podejrzenia to:

  • praca, która ma polegać na wykonywaniu transakcji w czyimś imieniu,
  • praca, w której przyjmujesz środki od osób trzecich na swoje konto bankowe,
  • praca, w której rejestrujesz i weryfikujesz swoje konto odpłatnie na jakiejś stronie i udostępniasz dane do tego konta osobie, która będzie z niego korzystała.

Ważne: nigdy nie przyjmuj przelewów od obcych osób na swoje konto bankowe. Uczestniczysz wtedy w procedurze prania pieniędzy.

Jak zabezpieczyć swoje dane w sieci?

Bezpieczeństwo naszych danych w sieci jest bardzo ważna. Takie dane są bardzo często wykorzystywane przez firmy marketingowe i konsultingowe. Na pewno zdarzyło Ci się chociaż raz otrzymać SMS lub telefon z ofertą marketingową. Twoje dane też mogą być wykorzystane przez oszustów na przykład po to aby zaciągnąć kredyt na Twoje dane lub włamując się na Facebooka wyłudzić środki od Twoich bliskich.

Oto kilka wskazówek związanych z ochroną danych osobowych.

  1. Nie podawaj danych przez telefon.Jeśli ktoś prosi Cię o podanie przez telefon Twoich danych podając się za pracownika np. banku lub innej instytucji nie rób tego! Jeśli chcesz się upewnić, że rozmawiałeś z pracownikiem banku zadzwoń na infolinię w celu potwierdzenia kontaktu.
  2. Uważaj na różne formularze, poprzez które udostępniasz dane.Jeśli nie jesteś pewny, czy powinieneś podać dane w formularzu również tego nie rób. Oczywiście są sytuacje, w których musisz podać swoje dane na przykład aby otrzymać zamówioną paczkę, ale jeśli nie jesteś pewny, nie rób tego.
  3. Używaj programów chroniących komputer.Zainstalowanie oprogramowania anty wirusowego na swoim komputerze jest obowiązkowe, jeśli chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci.
  4. Zmieniaj hasła.Pamiętaj, aby co jakiś czas zmienić hasła do swojej poczty, konta na Facebooku, komputera oraz innych miejsc.
  5. Nie wysyłaj zeskanowanych zdjęć swoich dokumentów.
    Jeśli ktoś prosi Cię o wysłanie zeskanowanych dokumentów lub rejestracje na stronie, gdzie wymagane jest wysłanie zdjęć dowodu, nie rób tego! Istnieje bardzo duża szansa, że Twoje dane zostaną użyte na przykład do zaciągnięcia kredytu.
  6. Nie podawaj kodów sms.Nigdy nie podawaj kodów weryfikacyjnych, które przychodzą do Ciebie we wiadomości e-mail lub sms. Szczególnie jeśli ktoś namawia Cię do zaakceptowania płatności z Twojego konta bankowego.
  7. Nie podawaj kodów Blik.Nigdy nie podawaj kodów Blik, aby autoryzować jakąś płatność. Nigdy nie wiesz, gdzie ktoś wpisze Twój kod aby za coś zapłacić. W wielu przypadkach nie ma możliwości cofnięcia transakcji, a banki nie akceptują takich reklamacji. Zawsze zweryfikuj w aplikacji jaką opłatę akceptujesz i nigdy nie korzystaj w publicznych sieci Wi-Fi podczas korzystania z bankowości.