Jak kupować złoto?

Jak kupować złoto?

Złoto to kruszec, który od wieków cieszy się niesłabnącą popularnością. Złoto jest doceniane szczególnie teraz, bo amortyzuje skutki inflacji – to jednak temat na oddzielny artykuł. Jeśli interesuje Cię temat złota w kontekście inflacji, możesz obejrzeć animowany kurs Sztuki Inwestycji. [link] My tymczasem wracamy do tematu! Jak kupić złoto, aby móc rozpocząć przygodę z inwestowaniem w kruszce?

Wpis opublikowany dzięki wsparciu platformy edukacyjnej Sztuka Inwestycji.

Od kogo kupić złoto?

Jeśli decydujesz się na zakup złota, zacznij od weryfikacji, od kogo warto je kupić. Złoto można kupić u pośrednika-detalisty, czyli tzw. dealera złota, jednak nie może to być pierwsza lepsza osoba. Dealer powinien cieszyć się zaufaniem wśród klientów, być solidny i uczciwy. Renoma dealera jest ogromnie ważna! Zbyt powierzchowne podejście do tematu może grozić zakupem fałszywek – podrabiane sztabki czy monety nie są niestety rzadkością, więc zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne.

Mówiąc o zakupie złota nie można zapomnieć o Mennicy Polskiej. Przedsiębiorstwo to produkuje wyroby monetarne i grawersko-medalierskie, a w swojej ofercie posiada wiele form złota, takich jak sztabki, monety czy numizmaty. Wybór jest duży, więc na co najlepiej się zdecydować?

Jaką formę złota wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od kapitału i planu inwestycyjnego. Najpopularniejszym wyborem są wspomniane już sztabki (czyli bryle o kształcie prostopadłościanu) lub monety bulionowe (monety bite w celach inwestycyjnych).

Sama Mennica Polska oferuje sztabki złota o wadze od 1g do 1 kg, a także umożliwia zakup złotych monet bulionowych, takich jak Orzeł Bielik, Australijski Kangur, Filharmonicy Wiedeńscy czy Liść Kanadyjski.

Na cokolwiek się zdecydujesz, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na cenę złota. Może się ona różnić w zależności od dealera oraz dlatego, że wlicza się w nią marżę, która jest uzależniona między innymi od:

• kosztów bicia monety,
• kosztów wytworzenia sztabki,
• ogólnych kosztów przedsiębiorstwa.

Warto mieć na uwadze, że najniższą cenę złotego kruszcu są na ogół są w stanie zaoferować największe podmioty.

Wiesz już, od kogo kupić złoto i na co zwrócić uwagę. Ale czy wiesz, jak przechowywać zakupione złoto? O tym przeczytasz w artykule: Jak przechowywać złoto? Zapraszamy!

*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestawienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej.

Wpis opublikowany dzięki wsparciu platformy edukacyjnej Sztuka Inwestycji.

Dodaj komentarz