Inwestowanie w weksle – o tym trzeba pamiętać!

Inwestowanie w weksle – o tym trzeba pamiętać!

Każda inwestycja ma swoje wady i zalety. Dzięki temu każdy inwestor może znaleźć własną drogę, którą podążanie będzie sprawiało mu przyjemność a także – co najważniejsze – da mu szansę na wygenerowanie zysków. Trzeba jednak pamiętać, aby przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dokładnie się z tymi wadami i zaletami zapoznać. Dlatego jeśli interesuje Cię inwestowanie w weksle, ten artykuł jest dla Ciebie!

Wpis opublikowany dzięki wsparciu platformy edukacyjnej Sztuka Inwestycji.

 

Różne formy weksli

Warto zacząć od wybrania odpowiedniej formy weksla. Istnieją bowiem dwie formy, które są ściśle określone przez prawo wekslowe – weksel własny i weksel trasowany. Każdy z nich wyróżnia się czymś innym, dlatego warto wziąć to pod uwagę.

Dokładną charakterystykę weksli znajdziesz w artykule: Czym jest weksel własny i trasowany?

Czy weksel naprawdę jest bezkosztowy?

Jest to pierwsza i zdecydowanie jedna z ważniejszych zalet weksli. Są one właściwie bezkosztowe! Weksel można wystawić na zwykłej kartce papieru a co za tym idzie – od jego wystawienia odchodzą zbędne koszty, takie jak na przykład opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Co więcej, żeby wystawić weksel, nie trzeba wykorzystywać żadnych formularzy pobranych z urzędu ani sporządzać dodatkowych formalności. Jest to więc inwestycja, która nie tylko pozwala zredukować koszty, ale także zaoszczędzić czas.

Pomoc w egzekucji długu

Kolejną zaletą weksli jest ich charakter osobisty. Przejawia się on w tym, że dłużnik określony w wekslu, odpowiada za spłatę zobowiązania całym swoim majątkiem. Weksel może więc przyspieszać postępowanie sądowe w przypadku konieczności egzekucji długu.

Czym jest funkcja biegowa weksli?

Na koniec coś, co sprawia, że weksle zdają się być jeszcze atrakcyjniejszą formą inwestycji. Jest to funkcja biegowa, która daje możliwość zapłacenia należności względem kolejnej osoby posiadanym wekslem i przeniesienia na nią dotychczasowych zobowiązań własnego dłużnika. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które może zapewnić inwestorowi większą swobodę w działaniach.

Jak widać, weksle mają kilka bardzo ważnych zalet. Jednak trzeba pamiętać, że weksel musi być prawidłowo sporządzony. Jak? Zapraszamy do przeczytania w kolejnym artykule, w którym wyjaśniamy tę kwestię.

*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestawienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej.

Wpis opublikowany dzięki wsparciu platformy edukacyjnej Sztuka Inwestycji.

Dodaj komentarz