Dywersyfikacja portfela – czy warto inwestować w złoto?

Dywersyfikacja portfela – czy warto inwestować w złoto?

Istnieje wiele metod dywersyfikacji portfela a inwestorzy mają do dyspozycji wiele aktywów. Jednym najczęściej wybieranych jest złoto, które ma wiele zalet.

Wpis opublikowany dzięki wsparciu platformy edukacyjnej Sztuka Inwestycji.

Złoto w opozycji do gotówki

Inwestowanie w złoto kusi z bardzo wielu powodów, ale jedną z najważniejszych zalet jest przewaga złota nad gotówką. Zasoby tego kruszca są ograniczone i złoto nie może zostać doprodukowane tak jak wydrukować można gotówkę. W związku z tym, że koszty eksploatacji złóż rosną, wzrastają także ceny samego złota.

Wartość złota może też znacznie wzrastać w czasach niepewności na rynkach finansowych, ponieważ wiele banków centralnych decyduje się na zwiększenie swoich rezerw w złocie.

Czy ceny złota się wahają?

Niestety tak. Co więcej, takie wahania mogą być naprawde duże. Dlatego warto pamiętać, że zakup złota nie powinien być inwestycją krótkoterminową. Zakup złota najlepiej traktować je jako decyzję długoterminową, której celem jest ochrona kapitału.

Dzięki temu złoto będzie ochroną na tzw. czarną godzinę (kryzys, katastrofa, a nawet wojna). Warto wspomnieć, że historycznie inwestycja w złoto pozwala zachować siłę nabywczą środków, czyli uchronić się przed skutkami inflacji.

Fortuna i Wykres przygotowali dużo więcej ważnych informacji na temat złota. Wszystkie je znajdziesz w kursach na platformie Sztuki Inwestycji. [link]

*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestawienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej.

Wpis opublikowany dzięki wsparciu platformy edukacyjnej Sztuka Inwestycji.

Dodaj komentarz