Czym jest ryzyko inwestycyjne i co musisz o nim wiedzieć?

Czym jest ryzyko inwestycyjne i co musisz o nim wiedzieć?

Każdy z nas inwestując swoje finanse nie ma pewności wystąpienia zysków.

Wartość każdej inwestycji może przynieść nam zysk lub stratę i nigdy nie mamy 100% pewności co do osiągnięcia zysków. To właśnie ta niepewność powoduje, że nasze działania prowadzone są w oparciu o ryzyko. Ryzyko stwarza z jednej strony szanse z drugiej zagrożenie inwestycji.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek inwestycji należy zatem określić nie tylko potencjalny zysk ale też ryzyko.

Im większe ryzyko tym większy potencjalny zysk

Inwestycje z reguły są podzielone na te mniej i bardziej ryzykowne. Do mniej ryzykownych możemy zaliczyć na przykład inwestycje w obligacje Skarbu Państwa czy kruszce szlachetne.

Te inwestycje pozwolą nam zachować wartość naszych pieniędzy i je pomnożyć jednak stopa zarobku będzie dość niska. Zatem jeśli kupisz złoto możesz spodziewać się niewielkiego zysku ale w przypadku straty będzie ona też niewielka.

Zupełnie inna sytuacja występuje w przypadku aktywów o wysokim ryzyku.

Choć trzeba uznać to za pewne uproszczenie, warto podsumować powyższe tezą, że im większe ryzyko, tym większy potencjalny zysk i odwrotnie. Warto jest zatem dostosować nasz portfel inwestycyjny do ryzyka, które chcemy/możemy ponieść. Jeśli zależy nam tylko na tym, aby nasze oszczędności nie stopniały z powodu inflacji i chcemy bezpiecznie przechować nasze środki, warto zainwestować w aktywa niskiego ryzyka.

Z kolei jeśli chcielibyśmy uzyskać dodatkowy dochód i możemy sobie pozwolić na ewentualne straty to warto zainteresować się aktywami większego ryzyka, ale są one zazwyczaj bardziej wymagające, musimy poświęcić więcej czasu na ich zrozumienie.

Co wpływa na wzrost ryzyka inwestycji?

Jak obliczyć ryzyko inwestycji? Sprawa nie jest prosta. Trudno bowiem przewidzieć pewne czynniki, które mogą wpłynąć na cenę danego aktywa np. nagłe zmiany polityczne czy pandemia.

Podstawą inwestowania powinna być więc zawsze edukacja i obserwacja rynku. Zanim zainwestujesz w dane aktywo, warto dokładnie przeanalizować je pod kątem analizy technicznej i fundamentalnej. Sprawdź również jak ceny poszczególnych aktywów zachowywały się w przeszłości. To pozwoli Ci obserwować co wpływało na ich cenę.

Dodaj komentarz